Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ogłosiło przetarg na Głównego Wykonawcę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, po dopełnieniu formalności i podpisaniu umowy, jesienią powinny ruszyć pierwsze prace budowlane.
Ogłoszony właśnie przetarg na Głównego Wykonawcę jest zgodny z przyjętym przez Muzeum harmonogramem, który zakłada, że wybrany do jesieni wykonawca miałby rozpocząć prace jeszcze w 2023 roku i zakończyć je do końca 2026 r. W trakcie prowadzonych prac budowlanych konieczne będzie zapewnienie koordynacji z projektantami i wykonawcami wystawy stałej.
W wyniku osobnego postępowania konkursowego zaraz po wakacjach powinniśmy poznać zwycięską koncepcję wystawy stałej. Zespół realizujący tę część zadania prowadzi intensywne kwerendy poszukując ciekawych, oryginalnych, mało lub w ogóle nieznanych artefaktów
i ikonografii. Cały czas prowadzona jest też zbiórka rodzinnych pamiątek i eksponatów
z okresu nie tylko Powstania Wielkopolskiego, ale także zaborów i dwudziestolecia międzywojennego.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, wspierane głównie środkami z Miasta Poznań oraz MKiDN, przez 5 lat przygotowywało dokumentację projektową inwestycji. Warszawska pracownia WXCA zwycięzca konkursu, zaprojektowała obiekt u stóp Wzgórza św. Wojciecha, w sąsiedztwie cmentarza i Krypty Zasłużonych Wielkopolan. Projekt zakłada, że przy ul. Północnej 9 powstanie obiekt składający się z 4 budynków połączonych częścią podziemną, gdzie w centralnym miejscu znajdzie się serce muzeum – licząca 3 tys. m kw. wystawa stała. Budynki zajmą tylko część nieruchomości, bo większość terenu przeznaczonego pod inwestycję zajmie nowo urządzony park.
W nowym muzeum zaplanowano przestrzenie o następujących funkcjach: wystawiennicza (wystawa stała i wystawy czasowe), edukacyjna, magazynowa, pracownie konserwatorskie
i digitalizacji, biblioteczna i administracyjno-biurowa, a także kawiarenka i sklepik. W centrum całego obiektu najbardziej reprezentacyjnym i efektownym miejscem będzie rotunda zwieńczona świetlikiem.
Dzięki inwestycji realizowana ma być główna misja i idea Muzeum zawierająca się
w haśle: „Na co dzień praca. W chwilach próby Zwycięstwo” symbolicznie odzwierciedlająca wielkopolską drogę do niepodległości, do zwycięstwa. Co więcej, Muzeum przy każdej okazji przekonuje, że to hasło jest aktualne również dzisiaj. Pragniemy by nowe muzeum, było miejscem troski i pieczołowitej ochrony dla pamiątek związanych z historią Powstania. Chcemy w naszym muzeum realizować bogaty i skierowany do różnych grup odbiorców program edukacyjny. Nowoczesny obiekt, atrakcyjna i zrozumiała dla każdego wystawa stała powinny stwarzać okazję doświadczenia żywej historii, przeżycia niezapomnianej, wciągającej, pobudzającej wyobraźnię przygody. Nowe Muzeum powstaje także z myślą o tym, aby przyszłe wystawy czasowe
i wydarzenia specjalne stały się okazją do podjęcia na nowo badań nad Powstaniem i naszą historią oraz były platformą wymiany doświadczeń i dyskusji spajającej przeszłość z teraźniejszością.
Jedna z największych w Wielkopolsce inwestycji ostatnich lat związana z kulturą, realizowana jest ze środków pochodzących z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wartość całego projektu opiewa na kwotę 375 mln złotych, co z pewnością skusi do udziału w przetargu największe firmy branży budowalnej.
Na mocy podpisanej w maju br. umowy mającej na celu zapewnienie środków na inwestycję oraz rozwój Muzeum, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości jest instytucją współprowadzoną
i współfinansowaną przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Recent Comments