IDEA MUZEUM 

Wizualizacja nowego budynku Muzeum - PARK

W 2018 roku, dokładnie w setną rocznicę wybuchu najważniejszego w naszym regionie, zwycięskiego zrywu powstańczego, przed Wielkopolskim Muzeum Niepodległości otworzyła się wyjątkowa szansa na wzniesienie nowej siedziby. Realizacja projektu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego niesie nadzieję na godne upamiętnienie i rozpowszechnienie wiedzy o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Atrakcyjna forma wystawy stałej, zorganizowanej w równie intrygujących wnętrzach nowoczesnej, niebanalnej architektury, z całą pewnością przyciągnie szerokie grono odbiorców. Muzeum w nowatorskiej odsłonie zaprezentuje kolekcję muzealną, ale również ukaże fenomen wielkopolskiej drogi do odzyskania niepodległości, starań o utrzymanie polskości w czasach zaborów, wreszcie niebagatelny wkład Wielkopolan w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Główną osią scenariusza wystawy stałej będzie powstanie wielkopolskie, zaprezentowane wszakże w szerszej perspektywie. Obok historii samego powstania wystawa ukaże również wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan, wyjaśniające źródła zwycięstwa, oraz wydarzenia późniejsze, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji. Istotny wpływ na organizację ekspozycji będzie miała kolekcja muzealna WMN, czyli eksponaty, które muzeum już posiada, oraz te, które aktualnie pozyskuje na własność lub w długoterminowe depozyty.

Powstanie wielkopolskie nie jest w Polsce wystarczająco rozpoznawalne i spopularyzowane, a już na pewno nie docenia się jego wyjątkowego znaczenia. Między innymi z tego powodu głównym celem zespołu przygotowującego projekt ekspozycji jest niebanalny wybór i prezentacja eksponatów, by poprzez oryginalną aranżację wnętrz z sugestywną scenografią zbudować emocje i wywołać dumę ze zwycięskiego powstania, a nawet zachwyt nad tym niepodważalnym polskim sukcesem.

W wymiarze symbolicznym budowa nowego muzeum będzie najtrwalszym, nieprzebrzmiewającym wraz z upływem czasu oddaniem należytego szacunku uczestnikom powstania wielkopolskiego.

Pocztówki powstańcze - budynek Odwachu
Skip to content