Przy Wzgórzu Świętego Wojciecha, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej w Poznaniu, od ponad roku trwa budowa  nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Obiekt ten stanie się wyjątkowym miejscem pamięci o zwycięskim zrywie Wielkopolan. Prace postępują obejmując kolejne etapy budowy oraz działania związane z przygotowaniem wystawy stałej.  

Roboty budowlane rozpoczęły się w faktycznie w styczniu 2024 roku od rozbiórek oraz przygotowania terenu pod fundamenty. W lutym 2024 roku, w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, uroczyście wmurowano kamień węgielny pod fundamenty obiektu. Następnie przeprowadzono palowanie – w tym wbicie ponad 600 pali sięgających na głębokość ponad 20 metrów. W drugim kwartale 2024 roku zakończono ten etap prac, zapewniając odpowiednie podparcie dla całej podziemnej konstrukcji budynku. W trzecim kwartale 2024 roku wykonano ściany szczelinowe wyznaczające obrys części podziemnej  oraz rozpoczęto głębienie wykopów. W ostatnich miesiącach 2024 roku, w miejscach, gdzie osiągnięto docelową głębokość 11 metrów pod poziomem terenu, rozpoczęto układanie płyty fundamentowej. W pierwszym kwartale 2025 r. na dnie wykopu zaczęły powstawać pierwsze konstrukcje wyznaczające przestrzenie magazynowe i halę wystawy stałej – widać np. charakterystyczny obrys centralnej Sali – tak zwanej rotundy o rozpiętości ok. 30 m.  

Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2025 roku przewiduje się zamknięcie stropu konstrukcji podziemnej, który w przyszłości stanie się placem muzealnym- miejscem, gdzie będą odbywać się wydarzenia plenerowe. Na koniec 2025 roku planowane jest zakończenie budowy  konstrukcji co najmniej dwóch z czterech budynków nadziemnych oraz pokrycie ich elewacji kamieniem.

W połowie roku  rozpisane zostaną przetargi na realizację elementów wystawy stałej, w tym prac scenograficznych i multimedialnych także produkcji gablot.  Już teraz tworzone są repliki historycznych pojazdów – wozu pancernego Ehrhardt M 17 oraz czołgu Renault FT-17 – które wzbogacą ekspozycję nowego muzeum.

Na początku 2026 roku rozpoczną się prace związane z montażem instalacji technicznych wewnątrz budynku. W hali wystawy pojawią się pierwsze elementy scenograficzne oraz repliki eksponatów. Jednocześnie realizowane będą prace nad zagospodarowaniem terenu wokół budynku muzeum, w tym tworzeniem muzealnego parku. Do końca 2026 roku przewiduje się odbiory zasadniczych robót budowlanych W dalszym ciągu trwać będą race nad wykonywaniem wystawy stałej.  

Pierwsza połowa 2027 roku będzie poświęcona przenoszeniu muzealiów do nowego obiektu i umieszczaniu ich zarówno na wystawie stałej jak również w nowoczesnych i bezpiecznych magazynach.  Cały zespół pracowników muzeum będzie przegotowywać się do obsługi infrastruktury muzeum i przyjmowania gości. W połowie 2027 roku planowane jest przeprowadzenie testowego uruchomienia wystawy.

Budżet całkowity inwestycji wynosi ponad 388 mln złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazuje na ten cel 222 miliony złotych, a Województwo Wielkopolskie ponad  155 miliona złotych. Na wcześniejszych etapach Miasto Poznań zaangażowało blisko 6 mln zł.

Historia projektu rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy wyznaczono działkę pod budowę na Wzgórzu Świętego Wojciecha i ogłoszono konkurs architektoniczny. W 2021 roku uzyskano pozwolenie na budowę, W 2023 roku organizatorem Muzeum został Samorząd województwa, gwarantując jednocześnie środki na realizacje przedsięwzięcia.  W tym samym roku współorganizatorem zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego również angażując środki Państwa polskiego  w ten projekt.    

Projekt architektoniczny muzeum opracowała warszawska pracownia WXCA, a za koncepcję wystawy stałej odpowiada firma TRIAS AVI Sp. z o.o. Nadzór nad budową pełni inżynier kontraktu – firma Ekocentrum – Wrocławski Ośrodek Usług Ekologicznych Sp. z o.o.. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Adamietz Sp. z o.o. ze Strzelec Opolskich.  

Skip to content