Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nową platformę internetową pod adresem powstanie.wmn.poznan.pl. W tym miejscu chcemy informować o wszystkim co dzieje się wokół budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Na stronę www.powstanie.wmn.poznan.pl wprowadzają Państwa prawnukowie powstańców, którzy przedstawiają ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej Miasta Poznania. O swojej fascynacji Powstaniem, o jego ogólnonarodowym znaczeniu i oczekiwaniu na nową siedzibę Muzeum opowiada Julia Czarnul – prawnuczka rysownika i powstańca Leona Prauzińskiego, na którego pocztówkach przedstawiających powstańcze epizody wychowało się całe pokolenie Wielkopolan w dwudziestoleciu międzywojennym. Drugą z występujących osób jest Karol Przesławski, prawnuk Stanisława Powalisza, członka POW Zaboru Pruskiego, którypo wybuchu Postania Wielkopolskiego kierował grupą skautów-gońców przy Dowództwie Głównym Powstania. We wprowadzeniu możecie zobaczyć jak będzie wyglądać nowe muzeum w historycznym otoczeniu (animacja przygotowana we współpracy z projektantem muzeum: WXCA).
Oprócz ogólnych informacji o przedsięwzięciu na pewno warto obejrzeć sześć historii związanych ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim. Są oparte na bardzo świadomie wybranych eksponatach, wokół których są zbudowane animowane historie:
- Lufa armaty fortecznej z pierwszej połowy XIX wieku (1828).,
- Nieśmiertelnik Kazimierza Grudzielskiego,
- Chorągiew z naszytym orłem wykonana przez Kazimierę Garstecką z Puszczykowa, 1918.,
- Czapka rogatywka oficera strzelców (piechoty) Wojsk Wielkopolskich, Wielkopolska, 1919,
- Aparat fotograficzny z firmy Antoniego Gregera,
- Matryca do wybijania odznaczenia pamiątkowego „Wielkopolska Matkom Poległych”.
Wszystkie nawiązują do struktury przyszłej wystawy stałej nowego muzeum czyli genezy powstania, w tym czasów zaborów i I wojny światowej, samego czynu zbrojnego oraz jego efektów w bliższej i dalszej historii Polski.
Elementem sześciu animacji będzie katalog wybranych eksponatów, które na pewno znajdą się w przyszłym muzeum. Katalog będzie cały czas aktualizowany
o pojawiąjące się nowe zabytki. Pod adresem powstanie.wmn.poznan.pl będziemy też informować o trwającej cały czas zbiórce eksponatów związanych z powstaniem
i Wielkopolską przełomu XIX i XX wieku.
Platforma została przygotowana według standardów WCAG 2.1 dlatego będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Poznaniu. Na potrzeby przygotowania wizualizacji dla historii związanej z nieśmiertelnikiem wizerunku muzealium (zdjecie Grudzleskiego na koniu) użyczyło Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni.