Skarby od darczyńców

Ponad 800 muzealiów przekazali już darczyńcy z całego kraju na rzecz nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Dzięki ich hojności mamy fotografie i dokumenty rodzinne, mapy z końca XVII, XIX i początku XX wieku, broń powstańczą, pocztówki i ryciny. Wszystko jest dla nas niezwykle cenne i wszystko ocalimy dla przyszłych pokoleń. 

Do skarbów kolekcji należy zaliczyć m.in. ofiarowane przez Krystynę Sławską pamiątki po jej dziadku, wybitnym poznańskim architekcie Rogerze Sławskim i jego żonie Walerii.

Roger Sławski kierował pracownią architektoniczną, która opracowała plan urbanistyczny i architektoniczny terenów wystawowych PeWuKi.  Po II wojnie światowej kierował zespołem architektów powołanym do rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu i według jego założeń  został odrestaurowany Ratusz. 

Dar jego wnuczki to m.in. meble z początku XX w. w większości w stylu biedermeier wykonane na prywatne zamówienie Rogera Sławskiego, a także pamiątki osobiste w tym lustra, lichtarze, porcelana, sztućce, walizeczka podróżna, a także szal i rękawiczki Walerii.

Wśród tych cennych darów znajdują się także dokumenty, pamiątki i rysunki Antoniego Knajdka, przekazane przez jego rodzinę. Knajdek był powstańcem wielkopolskim, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, ale też malarzem. Był zdolnym artystą, a walki powstańcze szkicował w osobistym notatniku. Wiele jego rysunków zachowało się do dziś.

Wiele z tych darów pokazaliśmy na wystawie czasowej „Pamięć przywrócona” w 2019 roku.

Skip to content