Jedna z największych w Polsce maszyn do palowania rusza do pracy na placu budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego – startują prace ziemne!

Na początku tego roku na placu budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przy ul. Północnej 9, nieopodal wzgórza św. Wojciecha, ruszyły prace przygotowawcze. Rozebrano dawne lodowisko, uporządkowano i zabezpieczono zieleń przed kolejnym robotami. Generalny Wykonawca przeprowadził badania warunków gruntowo-wodnych, których celem było potwierdzenie dobranych rozwiązań technologicznych, umożliwiających umieszczenie głównej części budynku pod ziemią
na głębokości 10 m pod poziomem terenu.

Na placu budowy pojawiły się już specjalistyczne maszyny, których zadaniem będzie wykonanie jednego z najważniejszych elementów robót – wiercenia pali na głębokość około 27 metrów.  Zgodnie z założeniem, takich pali pod budynkiem muzeum będzie ponad 500! Ich zadaniem będzie utrzymanie całej części podziemnej na założonej głębokości. Dzięki takiej technologii budynek nie będzie osiadał, ani też nie zostanie wyparty przez wody podziemne. Cała akcja palowania ma być przeprowadzona
w okresie letnim, do połowy lipca 2024 r. W dalszej kolejności przystąpimy do wykonywania ścian szczelinowych, które wyznaczą obrys przyszłej wystawy stałej oraz do głębienia wykopu. Te prace zaplanowane są na jesień.

Prace będą wykonywane z wykorzystaniem bardzo dużych maszyn. Ta, która ma zapewnić wykonanie pali, jest jedną z największych w Polsce.

Za wszelkie niedogodności w tym okresie związane z prowadzonymi pracami budowlanymi z wykorzystaniem specjalistycznego  sprzętu  przepraszamy.

Skip to content